Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/design/public_html/rehabilitacja-trimedic.pl/panel/baza.php on line 8
Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa - TriMedic Łódź
fizykoterapia łódź
ortopeda Łódź
skuteczna rehabilitacja prowadzona przez
doświadczonych specjalistów
masaż limfatyczny opuchnięta noga
Usługi >> Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa

 KOMPLEKSOWA TERAPIA PRZECIWOBRZEKOWA, obejmuje:

  • manualny drenaż limfatyczny,
  • bandażowanie,
  • terapia ruchowa,
  • terapia oddechowa,
  • przerywana kompresja pneumatyczna,
  • higiena i pielęgnacja skóry,
  • odzież kompresyjna.

          Manualny Drenaż Limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny jest szczególną formą masażu. Jest on skierowany na anatomię i fizjologię układu naczyń limfatycznych, jak też na płyny w przestrzenie śródmiąższowej. Celem manualnego drenażu limfatycznego jest udrożnienie ujścia i „wskazanie” limfie alternatywnego przepływu  z pominięciem obszarów bariery czyli usuniętych lub zajętych węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny nie obejmuje tylko kończyny górnej. Aby umożliwić przepływ limfy musimy między innymi zrobić mobilizację blizny pooperacyjnej, która stanowi barierę przepływu limfy. Drenaż limfatyczny w niczym nie przypomina masażu. Cechą odróżniającą jest przede wszystkim to, że celem masażu jest przekrwienie tkanki, natomiast w drenażu jest to niedozwolone, ponieważ obrzęk nie lubi ciepła. Dodatkowo drenaż limfatyczny jest bardzo delikatny, ponieważ obrzęk zlokalizowany jest pod samą skórą i opiera się na elastyczności tkanki.

            Kompresjoterapia

Kompresjoterapię ogólnie można określić jako oddziaływanie zewnętrznym ciśnieniem różnych materiałów na tkanki. Celem kompresjoterapii jest utrzymanie efektów drenażu limfatycznego poprzez wspomaganie działania pompy mięśniowej. Taką formę terapii realizuje się przy użyciu specjalistycznych bandaży kompresyjnych. Kompresjoterapia polega na dostarczeniu do organizmu określonego ciśnienia wyrażanego w mmHg lub kPa. Ciśnienie to, dostarczane na powierzchnię skóry za pomocą specjalnych bandaży, przenoszone jest w głąb kończyny, zwiększając w sposób odpowiedni i pożądany śródtkankowe ciśnienie hydrostatyczne. Ważne jest by dostarczane z zewnątrz do kończyny objętej obrzękiem ciśnienie nie było ani za małe, ani też zbyt duże. Zbyt mały ucisk wywierany na kończynę nie przyniesie pożądanego efektu a terapia może się okazać po prostu stratą czasu. Zbyt duży ucisk natomiast niesie za sobą ryzyko wystąpienia całego szeregu negatywnych skutków ubocznych, powodujących najczęściej konieczność nagłego zaprzestania terapii.

            Terapia Ruchowa i Oddechowa

Terapia ruchowa jest nieodłącznym elementem kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Obraz kliniczny po zabiegu mastektomii i często z nią związanej radioterapii jest bardzo zróżnicowany. Pacjentki mają tendencję do ochrony ramienia lub całej strony operowanej, a często nawet do jej unieruchomienia. Terapia ruchowa jest niezmiernie ważna zarówno dla samego obrzęku limfatycznego jak również dla ogólnej sprawności ruchowej.

            Przerywana Kompresja Pneumatyczna

Przerywana kompresja terapeutyczna nie może w żadnym przypadku być traktowana jako zastępstwo dla manulanego drenażu limfatycznego. Może być zastosowana po uprzednim udrożnienu obszarów ujścia, w przeciwnym razie może powodować odwrotny skutek i zwiększenie obrzęku. Błędne jest również stosowanie przerywanej kompresji pneumatycznej w terapii domowej.

            Higiena i Pielęgnacja Skóry

Przy obrzękach limfatycznych ochrona i pielęgnacja skóry jest niezbędna, ponieważ skóra jest podatna na zapalenia i infekcje. A wszelkiego typu infekcje niestety pogłębiają obrzęk. Żeby pomóc w zapobieganiu penetracji skóry przez bakterie, należy utrzymywać skórę w idealnym stanie. Pielęgnacja powinna być prowadzona rano i wieczorem, a specjalistyczne produkty powinny mieć kwaśne Ph.

          Odzież Kompresyjna

Po zakończonej fazie redukcji obrzęku, następuje faza utrzymania, do której niezbędne jest używanie odzieży kompresyjnej. W terapii obrzęku limfatycznego przez wzgląd na konieczność precyzyjnego dostosowania ucisku do indywidualnych wymiarów kończyny, konieczna jest odzież szyta na miarę. Zadaniem odzieży jest możliwie najdłuższe utrzymanie statusu zredukowanego obrzęku.

Centrum Medyczne TRIMEDIC

ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź

Firma Design Spektrum Łódź